חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ניקוי רעלים

ניקוי רעלים – בפסח מנקים את הבית, זה גם הזמן לנקות את הגוף

תקופת האביב היא תקופה של פריחה, וזהו גם זמן לניקיון – בכל הרבדים!    בזמן הניקיון והסדר שעושים בבית, מתרחש במקביל גם תהליך פנימי של סדר וניקיון בנפש – במשך שבוע נותנים דגש רוחני לאוכל שאוכלים: לא אוכלים חמץ, בפסח זה אחד הכלים שמשמשים לניקיון פנימי. תקופת האביב, הבאה עלינו לטובה, מביאה לטבע אנרגיה של התחדשות. אם נכין את הגוף בצורה נכונה אז ניתן להרגיש טוב יותר ובריאים יותר לאורך כל השנה!

לפי הרפואה הסינית, מה שקורה בטבע מתרחש גם אצלנו בגוף. האביב משקף צמיחה והתחדשות, בטבע ניתן לראות את הכול פורח, ניתן ממש לראות ולהרגיש את הזרימה והתנועה. עונת החורף היא תקופה של אגירה וצבירה, יש פחות תנועה והרבה אנשים מרגישים את זה בעלייה במשקל. באביב זה תקופה שאפשר לאכול מאכלים יותר קלילים ומניעים, ולנקות את הגוף מכל המשקעים שהצטברו. הכוונה היא לא רק לשומן, אלא גם לרעלים: במהלך תהליך של ניקוי אביב מומלץ לעשות ניקיון לכל מערכת העיכול ובעיקר לכבד. ניתן לדמיין את הכבד כפילטר שמסנן רעלים מהדם ומהגוף. הרעלים שמצטברים בגופנו מגיעים משני מקורות:

מקורות חיצוניים: זיהום אוויר, עישון, אלכוהול, חומרי שימור ומאכל, מזון תעשייתי ומעובד, ותרופות.

מקורות פנימיים: פסולת טבעית מפעילות התאים, מתח וחרדה, מצבי דלקות, בעיות בזרימת דם ומחלות מתמשכות וכרוניות.

לכבד יש תפקיד חשוב בנטרול רעלים והוא עושה את תפקידו מצוין. (ואתם יכולים לנסות לדמיין באילו כמויות אדירות של רעלים הוא נאלץ להתמודד במהלך חייכם) הבעיה היא שלמרות עבודתו היעילה של הכבד, וגם עם אנחנו מקפידים על אורח חיים בריא ותזונה נכונה, אנחנו חיים כיום בעולם כל כך מתועש, ואצל כל אחד מאתנו מצטברים רעלים בגוף ובכבד. כהוכחה לכך כיום 30% מהאוכלוסייה סובלת מכבד שומני, ורבים כלל לא מודעים למצב הכבד שלהם!

ישנם מגוון רחב של בעיות בריאות שמושפעות מרעלים שמצטברים בגוף:

בעיות עור: אקנה, אורטיקריה, פסוריאזיס. בעיות כאב: כאבי ראש, דלקות פרקים ותסמונות כאב אחרות. בעיות מערכת עיכול: תסמונת המעי הרגיז, צרבות, דלקות בקיבה ובמעיים. בעיות בכבד ובכיס המרה: צהבת, אבנים בכיס מרה, שומנים בדם, כבד שומני, טעם מר בפה. למעשה רעילות בכבד יכולה לבוא לידי ביטוי כמעט בכל מערכת בגוף. יש הרבה מקרים שעקב הרעלים, בן אדם יסבול מתשישות מאוד גדולה במשך תקופה ממושכת.

אז מה עושים?

המפתח המרכזי הוא בתזונה – הכבד הוא איבר מדהים ובעל יכולת התחדשות מופלאה. הבעיה היא שכל עוד יש עליו הרבה עומס, (רובנו אוכלים מזון המכיל חומרים משמרים וצבעי מאכל שעוברים פירוק בכבד, וזה משולב עם שאר הרעלים שצוינו קודם) הכבד ומערכת העיכול לא יעברו תהליך ניקוי בצורה יעילה ואפקטיבית.  לכן בזמן הניקוי לא אוכלים מזון מעובד ומתועש ולא אוכלים מזון עם חומר משמר – למשל לא אוכלים לחם.

לפי הרפואה הסינית הצבע המאפיין את האביב ואת הכבד הוא ירוק. אז כדי לתמוך באנרגיה של הכבד נרצה לצרוך מזונות ירוקים כגון: עלים ירוקים, ירקות, שעועית מש.

ניתן גם לשלב בניקוי חליטות של צמחי מרפא שמסייעים לניקוי הכבד ומערכת העיכול. ישנה אפשרות נוספת: לאכול במשך תקופת ניקוי קצרה, אורז בשמתי מלא ושעועית מש, שלוש ארוחות ביום ולשלב עם זה עלים ירוקים עם לימון ושמן זית, ותפוח ירוק בבוקר.

חשוב לציין שהניקוי לא מתאים במצבי מחלה, חסרים גדולים, תקופת חולשה, ו/או בזמן המחזור החודשי, הדרך המומלצת ביותר לניקוי אביב היא בליווי של מטפל מוסמך, כך ניתן להתאים לכל אחד את התזונה והצמחים המתאימים, בצורה אישית וממוקדת.

 גל דרורי Dip.Ac, מטפל מוסמך ברפואה סינית.

דילוג לתוכן