חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כאב ראש ומיגרנה

טיפול בכאב ראש ומיגרנה ברפואה

כאב ראש היא תופעה שרבים ורבות סובלים ממנה. הפתרון הפשוט והמהיר של רוב האנשים הוא לקחת כדור, אך חשוב להבין - טיפול בכאבי ראש חוזרים לא נפתר על ידי כדור אקמול. לפי הרפואה הסינית, בכאב ראש ובכאבים אחרים חשוב לטפל בשני מישורים:

הראשון - לנסות למצוא את מקור הבעיה, וכיצד למנוע מהכאב להופיע שוב.

השני -  הפחתת עוצמת הכאב או העלמתו.

כאב ראש, מיגרנה:

מיגרנה הינה אחת הסיבות השכיחות ביותר לכאבי ראש כרוניים.

ישנם גורמים רבים שעלולים לעורר התקף: מתח, אור חזק, רעש, אלכוהול, סוגי מזון מסוימים, רעב, מאמץ, הפרעות בשינה ועוד. במקרים רבים, לסובלים ממיגרנה יש סימנים נוירולוגיים שונים המקדימים את הופעת המיגרנה – למשל אשליות ראייה, תופעה הנקראת Aura.

כאב הראש השכיח ביותר הוא Tension Headache – כאב ראש המתאפיין בתחושת לחץ, ויכול להקרין לצוואר, לגב ולעיניים. כאב הראש הזה מאופיין בהופעה הקשורה במתחים, חוסר שינה, וגורמים נוספים בהם ניתן לטפל ביעילות על פי עקרונות הרפואה הסינית.

מחקרים רבים מוכיחים כי דיקור סיני יעיל יותר להקלה על כאבי ראש מתרופות. למשל מחקר שנערך באוניברסיטת Duke בארה"ב כלל 4000 משתתפים הסובלים מכאבי ראש, מהמחקר עלה ש62% מאלה שטופלו בדיקור סיני דיווחו על הקלה בכאבים, בהשוואה ל 45% מאלה שנטלו תרופות לשיכוך כאב.

בטיפול ברפואה הסינית משתמשים בדיקור, ובמקרים רבים משלבים את הטיפול עם צמחיי מרפא שמסייעים להביא את הגוף לאיזון המיוחל.

כאב ראש ברפואה הסינית:

לכל מטופל אורח חיים שונה, ברפואה הסינית אין כדור פלא אחד שמעלים את הכול והטיפול מותאם באופן אישי לכל אחד ואחת לפי הצרכים שלהם ומה שגופם מבקש.

על מנת להתאים את הטיפול הנכון ביותר יש צורך באבחנה מקיפה, בטיפול ננסה להפחית את עוצמת והופעת הכאבים, אך חשוב מכך נאתר את שורש הבעיה ובו נמקד את התוכנית הטיפולית: לדוגמא אם השורש של כאבי הראש הוא הפרעות שינה, אז חשוב לשים דגש בטיפול ובכלל על הרגעת הנפש ושיפור איכות השינה.

אם נפתח ספר רפואה פנימית (סינית) נגלה שיש מגוון סיבות לכאבי ראש.

הסיבה הנפוצה ביותר היא – "עליית יאנג הכבד" (הסבר על יין ויאנג נשמור לכתבה אחרת).

למי שנמצא בתוך עולם הרפואה הסינית זה בכלל לא מפתיע. החיים בארץ הם כמו סיר לחץ – יש לחץ בכביש, לחץ בעבודה, לחץ בבית, וכל זה יושב עוד על להבה פוליטית שנותנת הרגשת חוסר יציבות כל פעם מחדש.

אז מה אומר המושג המוזר הזה – "עליית יאנג הכבד"?

מבחינה פיזיולוגית הכבד הוא איבר מרכזי במטבוליזם ובמספר תהליכים בגוף. יש לכבד גם פונקציות רבות של חילוף חומרים וביניהם גם נטרול רעלים.

לפי הרפואה הסינית, הכבד (יכול להיות שהכבד יתפקד מבחינה פיזיולוגית באופן תקין, אך מבחינה אנרגטית יהיו בעיות) אחראי על התנועה והזרימה החופשית בגוף. ברגע שהזרימה הטבעית של הכבד נפגעת (בעיקר בעקבות כעס, מתח, או תזונה לקויה) אז זרימת הצ'י בגוף נפגעת. אצל הרבה אנשים זה התבטא בבעיות מערכת עיכול, ואצל אחרים זה התבטא בכאב ראש. הכבד צריך תמיד עוגן. משהו שייצב אותו, ברגע שחסרה לאדם יציבות בחיים, האנרגיה של הכבד פורצת למעלה ואז ניתן לראות תסמינים כמו כאב ראש, PMS(תסמונת לפני מחזור), סחרחורות, לחץ דם גבוה ועוד.

הטיפול בכאבי ראש ברפואה הסינית כולל תשאול ואבחנה אישיים לפי דופק ופני הלשון, דרכם נגלה אלו איברים בגוף נמצאים בעודף ואלו בחסר – ונשלב את הטיפול באופן שיסייע לאזן ביניהם. הטיפול יכול להיות דיקור סיני, צמחי מרפא, תזונה או טווינה.

  • גל היקר התחלתי אצלך טיפול עקב כאבי ראש חזקים והרדמות של צד שמאל של הפנים. הטיפול שנתת לי עשה נפלאות . את הכדורים הפסקתי לקחת כי כבר לא היה צורך בהם. אין לי מילים אתה פשוט נפלא וטיפולך המסור עשו לי נפלאות המון תודה ושמחתי להכיר בנאדם נפלא כמוך. מירב
  • " טופלתי אצל גל בגלל שסבלתי ממגרנות, ומאוד הייתי מרוצה גם מהיחס וגם מהתוצאות!! הטיפול עזר לי פלאים! אחרי הרבה שנים נזכרתי איזה יפים החיים ללא כאבי ראש! ממליצה בחום 🙂 . שירן 
 
דילוג לתוכן