חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

רפואה סינית

מהי הרפואה הסינית? מהם מושגי היסוד של רפואה סינית?
צ'י, מרידיאנים, נקודות הדיקור, צמחי מרפא ועוד

הרפואה הסינית התפתחה מתוך הפילוסופיה הסינית וההבנה שהאדם הוא חלק מהטבע, וחוקי טבע ותהליכים אשר קורים בטבע, מתרחשים גם אצל האדם.
הרפואה הסינית התפתחה לאורך אלפי שנים, תוך כדי שהיא מתבססת על רעיונות פילוסופיים עתיקים, על התבוננות לאורך שנים בבני האדם, בטבע ובעולם.
ישנם עמים רבים שהעבירו בעל פה מסורות ותורות שונות  עד שהעלו על כתב את הרעיונות הפילוסופיים.
לכן יותר מסביר שהרפואה הסינית התחילה את התפתחותה זמן רב לפני שידע החל להעלות על הכתב.

הרפואה הסינית משלבת טיפול בדיקור סיני, צמחי מרפא, טווינה, צ'י קונג, פעילות גופנית,תזונה ואורח חיים בריא וטבעי.

כשאנחנו מדברים על רפואה סינית, אנחנו צריכים ללמוד מספר מושגים,אלא יבהירו לנו ויסבירו מה עומד מאחורי רפואה זו.

אורח חיים בריא – אם נפתח ספר דיאגנוזה וטיפול ברפואה סינית, נוכל לראות שברוב המקרים האטיולוגיה (הסיבה) לבעיה או לסינדרום מסויים תהיה קשורה לאורח החיים של האדם. 

אנסה להגדיר בפשטות מהו אורח חיים בריא  – שילוב בין תזונה "יהיו מאכלך תרופותיך….",פעילות גופנית, שינה מספקת וטובה, וחיים לפי הדאו – להיות בתודעה שמקבלת בברכה את העיסוק היומיומי שלנו.
כמובן שיש עוד מספר רב של גורמים ודברים אשר משפיעים וזה רק נסיון לתמצת.
בהקשר הזה אני מזמין אתכם לשמוע פרק בפודקאסט פשוט לחיות בריא עם עצות וטיפים בנושא – תזונה, תנועה, שינה ותודעה.

צ'י-אנרגיה הזורמת בגופינו. הצ'י והדם זורמים בגופינו כל עוד אין הפרעה ,הגוף מתפקד תקין, ברגע שיש חסימה של הצ'י ו/או הדם נוצרים כאב או מחלה בגוף או בנפש.

מרידאן- קו אורך, ערוץ .ערוץ אנרגיה שאינו נראה הנמתח בגופינו מלמעלה למטה ולהיפך ,ישנם מרידיאנים המתחילים מכף הרגל ועד הראש – הכיוון למעלה והאחרים נמתחים מהראש עד כף הרגל – הכיוון למטה. גופינו מרושת ב12 מרידיאנים ראשיים, אשר בנוסף להם ישנם 8 מרידיאנים  מיוחדים. המרידיאן  מחובר אנרגטית  לאברי הגוף .כל מרידיאן מתוך 12 המרידיאנים מחובר אנרגטית לאיבר ספציפי לדוגמא: כבד, כיס מרה, ריאות, כליות, לב, מעטפת הלב, שלפוחית שתן, מעי דק ,מעי גס, טחול, מחמם  משולש וקיבה.

לאורך המרידיאן מפוזרות נקודות הדיקור שלכל אחת תפקיד משלה.

נקודות הדיקור

על המרידיאנים הראשיים שתיארנו, מפוזרות 365 נקודות דיקור. בנוסף אליהן יש עוד אלפי נקודות נוספות, את חלקן ניתן למצוא בכתבים וספרים, ואת חלקן ניתן לאתר על פי מתודת עבודה מסוימת בהתאם להכשרתו של המטפל. ניתן לדמיין את נקודות הדיקור כמעין גומות קטנות ובלתי נראות לאורכו של המרידיאן. לכל נקודת דיקור תפקיד והשפעות משלה. הרעיון מאחורי העבודה עם אותן נקודות הוא לשמור ולהסדיר את זרימת הצ'י בגוף. כל מצב של כאב או מחלה, נחשב לחוסר איזון בזרימת הצ'י, ובעזרת הפעלה של אותן נקודות ניתן להשיב את הגוף לאיזון וכך לעזור לאדם להתגבר על הכאב או המחלה.

צמחי מרפא סינים

הצמחים הסינים מקוטרגים על ידי פרמטרים שונים.
בצמחים אלה יש משמעות לצבע הצמח, הריח, הצורה והטעם:

לטעם המתוק יש יכולת חיזוק, הטעם המלוח מרכך התקשויות, החריף- מפזר ומניע, החמוץ מכווץ, המר- מנקז ומייבש לחות. גם לחלקי הצמח תפקיד חשוב: הפרח הנמצא בחלק העליון של הצמח ישפיע על החלק העליון החיצוני של הגוף על – הראש. הקליפה היא החלק החיצוני בצמח ולכן יכולה לטפל בחלק החיצוני של הגוף כלומר טובה לבעיות עור וכך הלאה. אמנם זוהי הכללה, וישנם הרבה צמחים שלא מתנהגים בהתאם לכללים אלו, אך באופן כללי זה הרעיון, וזה מחזיר אותנו לרעיון הפילוסופי של ההקבלה בין הטבע לאדם.

את צמחי המרפא אפשר לקחת במספר תצורות: מיצוי, בישול, יבוש והוספה לאוכל כמו מרק או דייסה והיום חלק גדול גם אפשר להשיג בטבליות או קפסולות.

 זמן הריפוי והתהליך 

 לעתים השינוי יהיה מידי אך לפעמים השינוי יהיה איטי והמטפל יהיה לצידו של המטופל לאורך כל התהליך.

הטיפול במחלות בעזרת אמצעים טבעיים מביא מזור לבני האדם.

המטפל משתמש במחטי דיקור דקות וחד פעמיות אותן הוא מחדיר לנקודות הדיקור לאחר ששמע את המטופל , בדק לו דופק וצבע לשון והחליט בוודאות מהי הדרך הטובה ביותר לעזור. ישנם טיפולים אורטופדים שאפשר להקל בדיקור סיני בפגישה אחת. בדרך כלל הטיפולים האפקטיביים דורשים מספר מפגשים. המטפל אף מייעץ למטופל אילו צמחי מרפא יכולים לעזור לבעייתו, מייעץ לו על תזונה טבעית ונכונה וממליץ על אורח חיים רגוע.

נסכם ונאמר שהרפואה הסינית היא רפואה הוליסטית, פילוסופית, עתיקת יומין השומרת ועוזרת לבני האדם לשמור על אורח חיים גופני ונפשי בריא.

דילוג לתוכן