חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שונישין – דיקור לילדים ותינוקות ללא מחטים

שונישין הינה שיטת טיפול ייחודית שנוצרה במיוחד עבור ילדים ותינוקות ע”י רופאים יפניים על בסיס רפואה סינית. הטיפול מתבצע בהפעלת נקודות על העור עצמו ומבלי לחדור אותו כמו בטיפול של דיקור סיני.

על מנת להבין איך שונישין עובד, חשוב להבין שאצל תינוקות וילדים המרידיאנים ונקודות הדיקור עדיין לא בשלים לגמרי. לפיכך הצ’י עוזב את נתיבו בקלות וקל לפתולוגיות ומחלות להתפתח. בנוסף לכך ילדים מגיבים רגשית מהר מאוד ואינם יכולים לווסת את הרגשות. רגשות לא מאוזנים מובילים גם הם לפתולוגיה.

בעזרת השונישין ניתן לטפל בפתולוגיות כמו: ילדים שחולים שוב ושוב, דלקות ונוזלים באוזניים, בעיות נשימה, ריפלוקס ופליטות מרובות, דלקות גרון חוזרות ובעיות מערכת עיכול.

הרפואה הסינית מתבוננת בטבע והאדם ומבצעת חלוקה ליין ויאנג. איברי היין והיאנג אצל ילדים  נחשבים טהורים ולכן ילדים שבים לבריאות בקלות ומהירות. למרות זאת אצל ילדים באופן כללי היין חסר והיאנג שופע ועולה במהירות למעלה, לכן די נפוץ לראות בעיות התנהגות והפרעות שינה.

כדי להסביר את עיקרון השיטה קצת יותר, נחזור אחורה בזמן לשושלת סונג בסין במאה ה10 לספירה. בתקופה הזאת פותחה התמחות ברפואה סינית לילדים. הסיבה שפותחו שיטות מיוחדות לטיפול בילדים היא מההבנה שהילד שונה מאדם מבוגר במהותו – רגשית וגם פיזיולוגית, והוא מושפע מאוד מהסביבה הקרובה אליו. מאז עברו כ1000 שנה אבל בבסיס הילד נשאר אותו ילד. הדבר היחידי שהשתנה זה סביבת החיים שלו. הסביבה השתנתה מאוד, וכך גם הטיפול. בעבר וגם היום בסין הכלי המרכזי לטיפול בילדים הוא צמחי מרפא. בזמן ההתמחות שלי בבית חולים בסין, הייתי גם במחלקת ילדים – שם מטפלים במחלות וזיהומים אצל ילדים בצמחי מרפא והתוצאות מדהימות. דיקור לילדים זה נושא שגם מתפתח בסין, אך מהניסיון שלי ילדים וגם ההורים שלהם נלחצים מנושא המחטים, בדיוק מהסיבה הזאת פיתחו ביפן את השונישין.

למען האמת הייתה סיבה נוספת שדחפה את היפנים לפתח את השיטה והיא – הורים שלא ישנו טוב (:

השונישין פותח בהתחלה באוסאקה, שם האנשים התגוררו בבתים צמודים ועם קירות דקים, וכך תינוק אחד בעייתי יכל לגרום להפרעות שינה קשות לכל השכונה. הרופאים חיפשו פתרון לבעיה וחקרו את הכתבים הסינים העתיקים ומצאו שחלק מהמחטים בכלל לא אמורות לחדור את העור אלא רק ליצור גירוי אנרגטי בנקודות. הם הגיעו למסקנה שאם לא יטפלו באותם ילדים שהם קטנים, יש סבירות גבוהה שהם יפתחו בעיות התנהגות גם בהמשך הדרך, מה שכיום מוגדר אצלנו כבעיות קשב וריכוז.

טיפול השונישין הצליח לווסת ולהרגיע את התינוקות חסרי השקט והפך לטיפול פופולארי ביפן. לשונישין יש מספר עקרונות חשובים: * לא להפחיד * לא להכאיב * לא ליצור תגובה רגשית אצל הילד.

בנוסף לטיפול בקליניקה ההורים מקבלים גם הנחיות לטיפול ביתי שניתן לעשות בבית וחשוב לא פחות מהטיפול שהילד מקבל בקליניקה.


בריאות טבעית לילדים פרק 14 עם ערן לשם

קישור להאזנה בספוטיפיי לפרק על שונישין בפודקאסט פשוט לחיות בריא

 

דילוג לתוכן