חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אוסטאופורוזיס

אוסטאופורוזיס- osteoporosis

אוסטאופורוזיס זה מצב המוגדר כירידה בצפיפות העצם ובחוזקה, וכתוצאה מכך העצמות הופכות להיות ספוגיות ושבריריות ולכן שברים בעצמות הינם שכיחים באנשים הסובלים מכך. עצם בנויה מחלבונים, קולגן וסידן- מרכיבים הנותנים לעצם את החוזק כשיש אוסטאופורוזיס, העצם עלולה להישבר ממכות קטנות שעצם רגילה לא נפגעת מכך. עו"ש, הירכיים, הצלעות ושורש כף היד הם אזורים המועדים לשברים יותר מאזורים אחרים בגוף.

אוסטאופורוזיס יכול להתקיים בגוף ללא הופעת סימפטומים במשך עשרות שנים עד לשבירת עצם. לכן, לא ידוע למטופלים על התופעה עד להופעת שבר כואב. שבר בעמוד שדרה יכול לגרום להקרנת כאב לכל הגוף ועם השנים לכאבי גב כרוניים לאיבוד גובה ולהתעגלות הגב (גיבנת) כתוצאה מקריסת החוליות.

שבר שקורה כתוצאה מפעולות יום יומיות כגון- הליכה או עליה במדרגות נקראת שבר דחיסה. שברי ירך נגרמים כתוצאה מנפילה. הם עלולים להירפא באופן איטי מהרגיל.

צילום רנטגן יכול לגלות אוסטאופורוזיס של העצם כיוון שהיא מופיעה בצפיפות קטנה מעצם בריאה

מטרת הטיפול של אוסטאופורוזיס היא מניעת שברי עצמות ע"י הפחתת איבוד עצם או ע"י העלאת צפיפות העצם וחיזוקה. אין טיפול לריפוי תופעה זו, כיוון שקשה לבנות עצם שהייתה חלשה מאוסטאופורוזיס, לכן- מניעה היא טיפול לכל דבר. מניעה וטיפול כוללים שינוי באורח החיים, הפסקת עישון, הפחתה בשתיית אלכוהול, פעילות גופנית באופן קבוע, ותזונה נכונה הכוללת צריכת סידן וויטמין או תרופות המונעות בריחת סידן.

הטיפול באוסטאופורוזיס ברפואה הסינית:

לפי הרפואה הסינית חולשה של מסת עצם מקושרת לחולשה בכליות. לכן במצב זה נרצה לחזק את הכליות על ידי שימוש בדיקור סיני ומוקסה.

בנוסף מומלץ ללוות את הטיפול בעזרת צמחי מרפא ושינוי תזונתי שיעזרו לגוף במשימה החשובה של בנייה ושיקום העצם.

 

דילוג לתוכן