חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כוסות רוח

כוסות רוח – שיטת ריפוי עתיקה מרוסיה הרחוקה. מאת גל דרורי

טיפול בכוסות רוח הוא משיטות הטיפול העתיקות בעולם. השימוש בכוסות רוח ידוע מתרבויות שונות ברחבי העולם. כיום השימוש בכוסות רוח הינו בעיקר על ידי מטפלים ברפואה סינית, ובסין משתמשים בשיטה גם בצורה עממית וגם בבתי חולים עד היום.

מה המקור של כוסות הרוח?

למען האמת המקור אינו ברור, השימוש בכוסות רוח בתור שיטת ריפוי נפוץ בכל הגלובוס: ישנה עדות אפילו על שימוש של הפרעונים הקדמונים במצרים. השתמשו בכוסות גם אינדיאנים, רוסים, סינים, היפוקרטס והרמב"ם. בארץ מוכרת השיטה למרוקאים, עירקים, תוניסאים ועדות נוספות, אך בעיקר השיטה זכורה לרוסים שמכירים את הכוסות רוח עוד מבית האב או האם ברוסיה, לפניי שעלו ארצה.

במקורות היהדות מוזכר השימוש בכוסות רוח על ידי הרמב"ם שמתאר את הכוסות כ "קרן המציצה" ומסביר שטיפול זה ירפא כאב ראומטי באופן מיוחד. (פרקי משה ברפואה, מאמר שמיני)

באילו בעיות ניתן לטפל באמצעות כוסות רוח?

מבחינה קלינית השימוש העיקרי בכוסות רוח הוא כאבי גב והתכווצויות שרירים. חשוב לציין שכוסות הרוח הן לא לכאב גב בלבד – אפשר למקם אותם גם על ישבן, רגליים, כתפיים, ידיים ואפילו לכאבי בטן.

התקררות – ברפואה הסינית מתייחסים להתקררות כרוח (גורם פתוגני חיצוני) שתקפה את הגוף, הכוסות רוח כ-שמן כן הן, מוציאות את הרוח הזאת החוצה. הטיפול בהתקררות יעיל במיוחד בשלבים הראשונים של ההתקררות, במהלך טיפול, המטופל ממש מרגיש איך המחלה נשאבת החוצה. גם בשלבים מתקדמים של התקררות הכוסות יעזרו ויקלו על המצב.

כוסות רוח על הגב מטפלות לא רק בכאב והתקררות אלה במגוון רחב יותר של בעיות. טיפול בכוסות רוח בטכניקות מיוחדות יכול להיות גם ממריץ מאוד ולעזור במקרים של הרגשת חוסר אנרגיה.

אז איך זה עובד?

יש מגוון טכניקות לשימוש בכוסות רוח, העיקרית שבהן היא יצירת וואקום בהצמדת הכוס לגוף. ניתן לעשות את זה על ידי שימוש באש, או בכוסות פלסטיק – ללא אש, פשוט על ידי שאיבה. הוואקום שנוצר מהכוס גורם לזרימת דם חזקה לאותו אזור, חמצן רב מגיע לשרירים, והתוצאה היא הרפיה של השריר, מה שמוביל להיעלמות הכאב. לטיפול יש גם השפעה על חומצות לקטיות. חומצה לקטית נוצרת בשרירים של גוף האדם בעת ביצוע פעילות גופנית מאומצת וממושכת. לאחר פעילות גופנית מגיע יותר דם טרי נושא חמצן לשריר, והחומצה מנוקזת. לעתים שריר מופעל שוב ושוב ללא מנוחה מספקת ואז החומצה הלקטית לא מפונה במלואה והכאב נשאר גם לאחר האימון/המאמץ. כוסות רוח עוזרות לגוף לשחרור החומצה הלקטית דרך מערכת הלימפה.

נשארים סימנים?

טיפול בכוסות רוח משאיר סימנים על הגוף שנעלמים בין מספר ימים לשבועיים לפי הרפואה הסינית כל כאב – הוא סוג של תקיעות, כמה שבמקום הכואב התקיעות תהיה גדולה יותר, כך תהיה גם הריאקציה של הגוף, כלומר, ככל שכואב יותר, הסימן יהיה בד"כ חזק יותר.

חוויה מסין:

כחלק מהכשרתי בתור מטפל מוסמך ברפואה סינית, עברתי התמחות בבית חולים בסין, השימוש בכוסות רוח היה נרחב מאוד – בביה"ח ישנם 3 סוגים שונים של כוסות – זכוכית, במבוק ופלסטיק, שעיקר השימוש הוא בכוסות הזכוכית. זכור לי מקרה מיוחד של אדם מבוגר במחלקת אשפוז, שסבל מהתקפות של שיהוקים בלתי פוסקים והדבר היחידי שהצליח להקל עליו היה טיפול מיוחד של כוסות רוח נעות על הגב.

חשוב לציין שטיפול בכוסות רוח כדאי לקבל אך ורק ממטפל מוסמך.

איך אני יכול לעזור לך?

  • טיפול בקליניקה:
    במפגש הראשון בקליניקה מתבצע תשאול ואבחון על פי דופק ולשון המשקפים את מצבה של המטופלת. על פי האבחון יותאם הטיפול בקליניקה. בנוסף אני נותן דגשים והנחיות לבית וליום יום.
  • יעוץ – מפגש יעוץ בקליניקה
  • יעוץ בטלפון – יעוץ בטלפון/בוואטצפ לפני הגעה לטיפול
  • האזנה לפודקאסט שלי – פשוט לחיות בריא

 

הטיפולים מתקיימים במרכז טיפולים אריאל, הנחשונים 44 אריאל
להזמנת טיפול – לחצי כאן  או השאירי פרטים בדף צור קשר

לתיאום טיפול ברפואה סינית בקליניקה של גל דרורי באריאל,

ניתן לכתוב לי ישרות ב Whatapp:


ניתן לקבוע תור דרך מערכת זימון תורים 

כאן אפשר לראות מתי פנוי ולקבוע לפי מה שמתאים לך-

קישור לזימון תורים גל דרורי קליניקה באריאל

ניתן לקבל טיפול וייעוץ גם בזום לחצו כאן

ניתן לכתוב לי בדף צור קשר, ואני אחזור אליכם.

קבעו טיפול כאן

השאירו את הפרטים שלכם ואצור קשר לתיאום
הטיפולים מתקיימים בקליניקה שלי באריאל

דילוג לתוכן