חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

"בתוך הגוף, עמוק עמוק, שוכנת לה הנפש. איש עוד לא ראה אותה, אבל כולם יודעים שהיא קיימת. ועוד אף פעם, אף פעם לא נולד אדם שלא הייתה לו נפש. כי הנפש נכנסת לתוכנו ברגע בו אנו נולדים ואינה עוזבת אותנו – אף לא פעם אחת – כל עוד אנו חיים. בדומה לאוויר, אותו נושם האדם מרגע הולדתו ועד לרגע מותו." (מתוך הספר ציפור הנפש מאת מיכל סנונית)

נפש האדם מורכבת מרגשות, מחשבות, זיכרונות ודמיונות. הנפש כמו הגוף הפיזי, זקוקה לטיפול. על פי כן, הנפש עלולה לחוות מצוקות. כמו שהגוף הפיזי עלול לחוות כאב או מחלה, כך גם הנפש. בדומה לגוף, גם לנפש ניתן לשפר תפקוד ולהעניק ריפוי.

הסובלים ממחלות בתחום הנפש, הם לרוב אנשים הסובלים ממצוקות נפשיות ותלונות פסיכוסומאטיות (מחלות גופניות המושפעות מגורמים נפשיים, בעיקר ממצבי לחץ).

להלן כמה מן המצבים הנפשיים בהן ניתן לטפל בקליניקה.

דיכאון:

הדיכאון נחשב להפרעה הנפשית השכיחה ביותר בעולם המערבי. שכיחותה באוכלוסיה המערבית לאורך החיים עומדת על כ 15 אחוז, כאשר ההפרעה פוגעת פי שתיים בנשים מאשר גברים. אחת מכל שמונה נשים סובלת מדיכאון שלאחר לידה.

ה"דיכאון הקליני" מתייחס להפרעה אקוטית במצבי הרוח המלווים בתחושת אובדן שליטה, תחושת מצוקה. ההפרעה מתבטאת בתסמינים גופניים, רגשיים, התנהגותיים וישנה פגיעה בתפקוד באופן משמעותי.

אדם הסובל מדיכאון יחווה תחושה של עצב ורגשות שליליים לאורך זמן, קשיי ריכוז, עייפות, היעדר עניין, חוסר יוזמה, אשמה, אומללות מתמשכת. תחושות אלו  עשויות להביא לקושי תפקודי בצירים עיקריים בחיים כגון: תפקוד במקום העבודה, קשרים בין אישיים, פעולות בסיסיות בחיי היום יום.

לקריאה מורחבת על דיכאון

חרדה:

חרדה היא מצב בו האדם חש אי שקט גדול כתוצאה ממתח או דאגה מפני איום ממשי או דמיוני, במודע או בלתי מודע.

חשוב להבדיל בין חרדה ופחד העלולים לגרום לתסמינים דומים:

הפחד הוא רגש טבעי ונכון, שבד"כ מתעורר אל מול איום או סכנה מיידית. לעומת זאת, החרדה היא רגש שלילי ומופיעה אל מול סכנה עתידית שעלולה להתרחש ואינה נראית קשורה לגירוי כלשהו חיצוני. היא תוצאה של סכנה שנתפסת כבלתי ניתנת לשליטה או שלא ניתן להימנע ממנה.

החרדה יכולה להופיע באופן טבעי כתגובה למצב של לחץ, אך היא יכולה להישאר ולהחמיר עד למצב של התקף חרדה.

לקריאה מורחבת על נושא החרדה

על פי הרפואה הסינית על האדם לחיות לפי קשת הרגשות. כמו שטבעי להרגיש שמחה כשמשהו משמח אותנו, כך גם טבעי להרגיש פחד כשמשהו מפחיד אותנו. במצב מאוזן האדם יכול לעבור ולחוות את כל קשת הרגשות ולחוות את כולם בצורה הרמונית. כשרגש מסוים משתלט על האדם, אז נפגעת אותה זרימה הרמונית, וזה יבוא לידי ביטוי גם בנפש וגם בגוף.

לקריאה מורחבת על נושא החרדה ברפואה הסינית

לחץ ומתח:

לחץ ומתח הם סממנים לחיים המודרניים שבהם אנו חיים. עד לא מזמן התייחסו ללחץ הזה ("סטרס") כאל משהו שחולף וסממן להצלחה החברתית בעולם בו אנו חיים.

בשנים האחרונות נוצר עניין רב סביב הנזק האדיר שהלחץ גורם לכל מערכות הגוף והנפש.

סטטיסטיקות בנושא סטרס הראו שחצי מהמחלות הן תוצאה ישירה או עקיפה של סטרס. אנשים בסטרס צפויים פי 4.5 להתקף לב מאנשים רגועים.

בזמן של סטרס מופעל בגוף מנגנון של "הילחם או ברח"  .(fight or flight) זהו מנגנון הישרדותי, שבזמנים קדמונים, בזמן סכנה האדם היה צריך לפעול מהר, וכך הגוף נותן את רוב תשומת הלב למנגנון תגובתי. כך למשל בזמן איום או סכנה, הגוף פחות עסוק בפעולת מערכת העיכול או מערכת החיסון אלא יותר עסוק בניתוב המשאבים להתמודדות מול סכנה – למשל הזרמת דם לטובת שרירי שלד, העלאת דופק, לחץ דם, סוכר בדם ועוד.

כך ייתכן מצב שאדם האוכל וצופה בחדשות, מערכת העיכול לא מתפקדת בצורה טובה מה שיכול להוביל לבעיות ספיגה ובעיות נוספות.

לחץ בעבודה ולחץ ביום יום עלולים להוביל למגוון רחב של בעיות ומחלות.

למידע נוסף בנושא

להזמנת טיפול לחץ כאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן