חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

רפואה סינית

הרפואה הסינית הינה שיטת טיפול המגיעה מסין וכוללת בתוכה מספר ענפי טיפול, העיקריים שבהם: דיקור סיני, צמחי מרפא, טווינה, צ'י קונג ותזונה סינית.

רפואה סינית מתבססת על רעיונות פילוסופיים עתיקים, על התבוננות לאורך שנים בטבע, בבני האדם ובהבנה שהתנועות והתהליכים שמתרחשים באופן טבעי בטבע, קורים גם אצלנו בגוף ובנפש.

מהיכן הגיעה הרפואה הסינית

דיקור סיני

עמים רבים העבירו בעל פה מסורות ותורות שונות  עד שהעלו על כתב את הרעיונות הפילוסופיים, וכך גם הרפואה הסינית. על פי עדויות וממצאים שונים, ניתן להניח שעקרונות הרפואה הסינית היו ידועים והיו בשימוש זמן רב לפני שהכתבים שאנו מכירים היום נכתבו.

חשוב להבין שהרפואה הסינית היא לא דבר מקובע, אלא שיטת ריפוי שעברה שינויים והתפתחויות במשך אלפי שנים, וכך גם היום היא ממשיכה להתפתח, להשתפר, לשלב ידע עתיק וידע רפואי (ובשיטות מסוימות גם טכנולוגי) חדש.

מאחורי תורה עתיקת יומין זו החלה הרפואה הסינית, אי שם במאה השלישית לפני הספירה  טיפלה ומטפלת עד היום במחלות גוף ונפש כמקשה אחת הוליסטית.

מטפלים ומטפלות מסין, בארץ ומכל העולם, משתמשים ברפואה הסינית כדי להעניק עזרה לבני אדם במיגור מחלותיהם, ובשיפור הבריאות.

כיצד החלה הרפואה הסינית?

לא יודעים בוודאות, אך ניתן לשאר,

ההתחלה כך סביר להניח כללה מעבר הדרגתי מרפואה שמאנית, לרפואה מסורתית מבוססת ניסיון של שנים תוך כדי צבירת ידע על ידי ניסוי וטעיה, ניסוי וטעיה לאורך שנים ,עד שנמצאו דרכי אבחנה יעילות, ומתודות אבחנה וטיפול שניתן דרכם להגיע לתוצאות מספקות וטובות.

בסופו של דבר כדי ששיטת ריפוי תתפתח, היא חייבת להציג תוצאות, ואנשים צריכים להצביע ברגליים כדי שהשיטה תצמח.

 

הרפואה הסינית משלבת טיפול בדיקור, צמחי מרפא, טכניקות טיפול במגע(טווינה), צ'י קונג, תזונה ואורח חיים בריא וטבעי.

כשאנחנו מדברים על רפואה סינית, אנחנו צריכים ללמוד מספר מושגים:

מושגי יסוד ברפואה סינית

צ'י-אנרגיה הזורמת בגופינו. הצ'י והדם זורמים בגופינו כל עוד אין הפרעה ,הגוף מתפקד תקין, ברגע שיש חסימה של הצ'י ו או הדם נוצרים כאב או מחלה בגוף או בנפש.

מרידיאן– קו אורך, ערוץ .ערוץ אנרגיה שאינו נראה הנמתח בגופינו מלמעלה למטה ולהיפך ,ישנם מרידיאנים המתחילים מכף הרגל ועד הראש – הכיוון למעלה והאחרים נמתחים מהראש עד כף הרגל – הכיוון למטה. גופינו מרושת ב12 מרידיאנים ראשיים פלוס מרידיאנים מיוחדים. המרידיאן  מחובר אנרגטית  לאברי הגוף .כל מרידיאן מתוך 12 המרידיאנים מחובר אנרגטית למערכת או איבר ספציפי.

12 המרידיאנים הראשיים: ריאות, מעי גס, קיבה, טחול, לב, מעי דק, שלפוחית שתן, כליות, מחמם משולש, כיס מרה, כבד

לאורך כל מרידיאן מפוזרות נקודות הדיקור שלכל אחת תפקיד משלה.

נקודות דיקור – על אותם מרידיאנים שהזכרנו, באופן קלאסי ישנן 365 נקודות דיקור, בנוסף אליהן ישנן עוד מאות נקודות אקסטרה, מעל 100 נקודות באוזן, מאות נקודות בקרקפת, ובפועל אפשר להגיד שכל הגוף מרושת בנקודות, וזו בדיוק אחת הסיבות שאם הולכים לטיפול חשוב מאוד ללכת רק למטפל שלמד 4 שנים במקום לימודים מוסדר ומוכר.

 

צמחי מרפא-בצמחי המרפא הסינים יש משמעות לצבע הצמח, ריח, צורה וטעם:

לטעם המתוק יש יכולת חיזוק, הטעם המלוח מרכך התקשויות,החריף- מניע, המר- מייבש לחות.גם לחלקי הצמח תפקיד חשוב:הפרח הנמצא בחלק העליון של הצמח ישפיע על החלק העליון החיצוני של הגוף על – הראש. הקליפה היא החלק החיצוני בצמח ולכן יכולה לטפל בחלק החיצוני של הגוף כלומר טובה לבעיות עור וכך הלאה.

את צמחי המרפא אפשר לקחת במספר תצורות:מיצוי, בישול, יבוש והוספה לאוכל כמו מרק או דייסה והיום חלק גדול גם אפשר להשיג בקפסולות.

 

טיפול טבעי

הטיפול במחלות בעזרת אמצעים טבעיים מביא מזור לבני האדם.

המטפל משתמש במחטי דיקור דקות וחד פעמיות אותן הוא מחדיר לנקודות הדיקור לאחר ששמע את המטופל , בדק לו דופק וצבע לשון והחליט בוודאות מהי הדרך הטובה ביותר לעזור.ישנם טיפולים אורטופדיים שאפשר להקל בדיקור בפגישה אחת .בדרך כלל הטיפולים האפקטיביים דורשים מספר מפגשים. המטפל אף מייעץ למטופל אילו צמחי מרפא יכולים לעזור לבעייתו, מייעץ לו על תזונה טבעית ונכונה וממליץ על אורח חיים רגוע.

נסכם ונאמר שהרפואה הסינית היא שיטת רפואה מהקדומות בעולם, היא הוליסטית, ומבוססת על הפילוסופיה הסינית אשר אוה קשר סימביוטי בין הגוף לנפש תוך התייחסות לחוקי הטבע והשפעתם על בריאותנו.

ענפי הטיפול ברפואה הסינית

דיקור סיני:

הדיקור הסיני מבוסס על נקודות דיקור הנמצאות בגוף על גבי ערוצי אנרגיה הנקראים מרידיאנים. הטיפול באמצעות דיקור מתבסס על הרעיון של החזרת הגוף למצבו הטבעי. הגוף שלנו כל הזמן שואף לריפוי ואיזון. תהליכי ריפוי מתרחשים בגופנו בכל רגע נתון. יציאה של הגוף מאיזון יכולה להתרחש עקב תזונה לקויה,לחצים, מחלות וכו'.

מטרת הטיפול היא לעזור לגוף לחזור לאיזון אליו הוא זקוק.

ייתכן מצב שבו שני אנשים יכולים להגיע עם אותה הבעיה (כאבי ראש למשל), וכל אחד יקבל טיפול שונה בהתאם למצב הנפשי והגופני שבו הוא נמצא.

בתקופה שלנו הדיקור נעשה פופולארי ומוכר יותר ויותר כל שנה. כיום בכל בית חולים גדול בארץ ישנה מחלקה של רפואה סינית שמשתלבת יחד עם הרפואה המערבית.

צמחי מרפא:

הבסיס החזק של הרפואה הסינית הוא רפואת צמחים.

הצמחים ברפואה הסינית מחולקים בצורה מאוד מסודרת ולכל צמח תפקיד משלו.

כל צמח ברפואה הסינית הוא עולם ומלואו – יש התייחסות לטעם, לטמפרטורה, מרידיאנים ולאיברים שעליהם משפיע הצמח. לכל צמח יש רשימת פעולות והשפעות של הצמח על הגוף. האומנות בעולם הצמחים היא לדעת לשלב את הצמחים לפורמולה.

בספרות של הרפואה הסינית כבר קיים בסיס איתן עם ניסיון של אלפי שנים, של שילובי צמחים לתוך פורמולות המוכיחות את יעילותן מדי יום. למרות שקיים מאגר גדול של פורמולות קלאסיות, גם כאשר אנשים מגיעים עם בעיה דומה – כל אחד הוא אדם אחר, ובהתאם לקונסטיטוציה של הבן אדם ניתן להתאים את התוספת המתאימה בשבילו או לפעמים לבנות פורמולה מיוחדת בהתאם למצב.

לאחר אבחון מקיף הכולל תשאול, בדיקת גוף, דופק ולשון ניתן להתאים פורמולת צמחים מתאימה ומדויקת. את הצמחים ניתן לקחת בכמה אפשרויות לפי החלטת המטפל.

* בצמחים וגם בדיקור הטיפול עובד על שני מישורים: על השורש וגם על הסימפטומים.
בהתאם למצב המטופל מתבצעת הבחירה היכן לשים את הדגש.

** פירוט נוסף ודוגמאות מתוך הרפואה הסינית במאמר צמחי מרפא לחורף

תזונה סינית:

כדי להגיע לאיזון וריפוי אמיתי לא תמיד מספיק רק להגיע לטיפול.

בהרבה מקרים חייב להיות שינוי באורח חיים כדי למנוע מהבעיה מלהופיע שוב.

במקרים רבים אשלב המלצות תזונתיות שמטרתם להביא לטיפול מקיף ורחב.

טווינא:

פירוש השם טווינא הוא למשוך(tui) ולתפוס (na) פירוש השם מרמז לנו על התנועתיות הקיימת בטיפול. טיפול טווינא הוא טיפול דינאמי, ממריץ ועמוק.

טיפול טווינא מורכב מתנועות מאוד מניעות היוצרות בגוף תנועה והרגשת שחרור.

בנוסף ישנם גם תנועות עמוקות – עבודה עמוקה על שרירים, רקמות וגם על נקודות המשמשות לדיקור ועבודה על מרידיאנים, כך בעצם ניתן לקבל טיפול ברפואה סינית גם למי שחושש ממחטים. ולטפל בבעיות פנימיות בנוסף לטיפול בכאב.

הטיפול מכיל טכניקות של מתיחות ושל רוטציות. למי שיש למשל מגבלה בתנועה, ניתן הרבה פעמים לראות שיפור בטווח תנועה כבר מהטיפול

הראשון. טיפול טווינא נעשה בלבוש מלא, ללא שמן.

כוסות רוח:

כוסות רוח ניתן להשתמש לבד או לשלב את הכוסות עם דיקור או עיסוי.

בטיפול אשתמש בכוסות מיוחדות על מקומות שונים בגוף. ובעזרת וואקום שנוצר עם הכוסות ניתן לשחרר שרירים תפוסים, לטפל בהתקררויות ועוד.

לפרטים על טיפול אצל גל דרורי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן