חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

90% בריא תזונה מאוזנת עם שרון בר גיל

קשה להיות 100% בהקשר לאוכל בפרט ולאורח חיים בכלל. זה עלול לייצר סטרס ולחץ שפוגע במערכת החיסון הרבה יותר מאשר ה- 10% שלא נפעל לפי המלצות בריאות.

בפרק עם שרון בר-גיל הרבליסטית קלינית העוסקת בליווי תזונתי של מתמודדים עם סרטן ומחלות אחרות.


הקשר בין תזונה למערכת העיכול ואריכות חיים, על הכללים הבסיסיים שאנו צריכים לחשוב עליהם כמחליטים לאכול על פי שיטת תזונה זו או אחרת.

ואיך אפשר בלי לשוחח על שיטות התזונה שצוברות הכי הרבה תאוצה בשנים האחרונות- הדיאטה הקטוגנית והדיאטה הטבעונית.
האם כדאי לצרוך קפה וכמה?
תהיתם מדוע כל כך אנשים סובלים מיתר רגישות לגלוטן ולקטוז?

שרון בר-גיל, הרבליסטית קלינית, עוסקת בליווי תזונתי של מתמודדים עם סרטן ומחלות כרוניות נוספות. במשך 8 שנים טיפלה ביחידה לרפואה משלימה בסרטן במרכז דוידוף בבית החולים בילינסון.היא מעבירה ייעוצים אישים וקבוצתיים, סדנאות בישול ואכילה.  

כשהיא מטפלת בסרטן או מחלות כרוניות אחרות, התזונה איננה עומדת בפני עצמה, אלא כחלק משינוי כולל באורחות החיים, כגון- שינה, הפחתת סטרס ופעילות פיזית. כדי שתזונה תעבוד היא חייבת להיות מותאמת לאדם, לאישיות ולכוח הנפשי של המטופלים.

שרון הוציאה ספר מתכונים עם שפע של מידע על מכילים תזונתיים, צמחים ומחקרים. שם הספר הוא 90% בריא. היא מתאימה את המלצותיה לאדם ולזמן שהוא נמצא ונעזרת במחקרים רבים בתחום ומתרגמת אותם לצלחת.

ישנם שני כללים בסיסיים לגבי שיטות התזונה והדיאטות השונות שישנן בעולם כיום-

  1.   להימנע כמה שיותר מאוכל מתועש ומעובד מאוד.
  2.   בכל שיטת תזונה שאנו נוקטים צריך לדאוג לאכול הרבה ירקות ופירות.

שיטת התזונה שצוברת הכי הרבה תאוצה בשנים האחרונות היא שיטת הדיאטה הקטוגנית, אשר מבוססת על הרבה מאוד שומנים- 70% שומן- דיאטת דלת פחמימות ועתירת שומן.  

נושא רווח כיום הוא יתר רגישות לגלוטן. למרות שבבדיקת רגישות לגלוטן התשובה היא שלילית, עדיין אנשים יכולים להרגיש נפיחות וגאזים עם אכילת גלוטן. הדרך הטובה ביותר לבדוק רגישות זו היא מבחן ההימנעות. ההמלצה היא להימנע לחלוטין מגלוטן למשך 21 יום ולראות האם יש שיפור בסימפטומים. אחת התיאוריות שקשורות לבעיות עם גלוטן היא צריכת יתר. מינון סביר של צריכת גלוטן הינו פרוסה אחת או שתיים ביום או מנת פסטה אחת ביום.

כמו כן, הפכנו לאומה שצורכת אין סוף מוצרי חלב. בהקשר לחלב ישנו עניין גנטי. אנשים שהגיעו מאירופה יש להם יכולת טובה יותר לעכל מוצרי חלב לעומת אנשים שהגיעו מאפריקה. היכולת האינזימטית לפרק חלב פוחתת עם הגיל. אנו צורכים מוצרי חלב מתועשים שהרבה יותר קשים לעיכול על ידי מערכת העיכול שלנו. לכן אנו צריכים להיות זהירים בכמות ובסוג המוצרים שאנו בוחרים לאכול. 

ישראל היא אחת המדינות המובילות בעולם בנושא טבעונות אך הדבר הכי חשוב הוא איכות המזון.   
אחד הדברים שצריכים להנחות אותנו זה לאכול תזונה מבוססת צומח, אך בהחלט אפשרי לצרוך מוצרים מן החי אך מומלץ כמות מאוד נמוכה. 

 

להאזנה של הפרק בSpotify :

 

 

דילוג לתוכן