חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

רפואה משלימה לאחר לידה – פרק 25 עם שנית רויטמן

פרק 25

רפואה משלימה לאחר לידה עם שנית רויטמן

בפרק הנוכחי, נדבר על מצב הגוף אחרי לידה ועל חשיבות ההגעה לטיפול, ומתן תשומת לב לשינויים בגוף ובנפש.

שנית רויטמן, מטפלת בספורטתרפיה הוליסטית– 

גישה המתייחסת לגוף, לנפש ול MIND כאחד.

שנית מתמחה בשיקום ספורטאים ונשים אחרי לידה

בעזרת אימון גופני, שינוי תזונתי, רפואה סינית, יפנית ועוד.

מאמנת כושר 19 שנים ומטפלת כ 12 שנים.

תופעות שעלולות לצוץ לאחר לידה:

  • כאבי גב עליון: הרצועות והגידים עדיין מוחלשים עקב שינויים פיזיולוגיים שמתרחשים בגוף עוד במהלך ההריון. הרמה ונשיאה אינסופית של התינוק וגם הנקה מקשים על גב עליון.
  • כאבי גב תחתון: נגרם מהלחיצות בזמן הלידה, מעודף משקל שעדיין לא ירד וגידים ורצועות חלשים.
  • דימומים: לעיתים גם לאחר חודש עדיין יש דימום מהרחם. לפעמים זה בגלל הישארות חלקי שילייה, ולפעמים בגלל פתולוגיות אחרות. בשלב זה כדאי לבדוק אצל גניקולוגית.
  • עצירות: עקב חוסר נוזלים- מצב האישה לאחר לידה ע"פ הרפואה הסינית הוא מצב של "חוסר יין"- מאבדים המון דם במהלך הלידה, אשר משפיע על רמת הנוזלים העמוקה בגוף. סיבה אחרת שיכולה לגרום לעצירות היא טחורים- והפחד מהכאב.
  • טחורים: נפוץ מאוד בזמן הריון ו\או לאחר לידה- אצל הרבה נשים זה מתפתח כבר בזמן ההיריון עקב חולשת טחול- על פי הרפואה הסינית. הטחול אחראי, בין היתר, על החזקת האיברים במקומם וטחורים זו סוג של צניחה כלפי מטה. לעיתים זה קורה במהלך לידה- כתוצאה מהלחיצות ומשקל העובר על שרירי רצפת האגן. ניתן לטפל בזה לרוב בשיתוף פעולה עם פיזיותרפיסטית רצפת אגן, בעזרת דיקור סיני, תזונה תומכת, תוספים ובמקרים ממש חמורים גם ניתוח.. לא תמיד הבעיה נפתרת לחלוטין, אבל בהחלט ניתן לשפר את אורח החיים בעניין הזה ולחיות עם זה בשלום. לפעמים הבעיה שנשארת רק אסטית.  
  • דלקות בשלפוחית השתן\עצירת שתן: מע' החיסון מוחלשת וחשופה מאוד לחדירת פתוגנים (מחוללי מחלה) בשבועות שלאחר הלידה. ולכן תופעות אלה הן דיי נפוצות. בנוסף הרחם עדיין פתוח יחסית וחשוף.
  • עייפות קשה: טבעי להרגיש כך לאחר לידה. 
  • בעיות הקשורות להנקה: דלקות בשד, פצעים, גודש, חסימת צינורית החלב, הפסקת ייצור חלב ועוד.. בעיות אלו נגרמות ממגוון רחב של סיבות. יש לבחון כל מקרה לגופו
  • דכדוך\ דיכאון אחרי לידה: דכדוך הוא מצב מאוד נפוץ שלרוב חולף לאחר זמן מה, לעומת דיכאון שהוא נמשך קצת יותר זמן והוא יותר מורכב.

קיימות עוד בעיות שעלולות לצוץ לאחר לידה, אך זה לא אומר שבהכרח תסבלי מכך. מה שכן, חשוב שתדעי שיש להן פתרון ואפשר וכדאי לטפל כדי שלא יחריף.

להאזנה של הפרק בSpotify :

דילוג לתוכן